Новини

“Маленьке життя” – кіно від меценатів Геннадія Виходцева та Валерія Маковецького

Геннадій Виходцев та Валерій Маковецький відомі громадськості як співзасновники торговельної мережі Фокстрот. Але, крім справ рітейлерських, обидва бізнесмени регулярно вкладають власний час та кошти у розвиток соціальних та освітніх проєктів. Вже дванадцятий рік у Групі компаній Фокстрот, за сприяння Геннадія Анатолійовича  Виходцева та Валерія Семеновича Маковецького, функціонує освітній еко-проєкт “Зелений офіс”, щорічно проходить Міжнародний танцювальний фестиваль  Парад надій (з 2002 року), реалізується “Школа безпеки”, де  у партнерстві з ДСНС України у  2008-2012 було створено мультсеріал про безпеку молодших школярів у побуті “Фокс і Трот поспішають на допомогу”.

Тому спонсорство зйомок фільму “Маленьке життя”  –  логічне продовження стратегії корпоративної соціальної відповідальності та підтвердження зацікавленості Валерія Маковецького та Геннадія Виходцева у розвитку культури та освіти в Україні.

“Маленьке життя”  –  став одним з перших художніх повнометражних фільмів, які були відзняті в Україні у першому десятиріччі  21 століття. А якщо говорити про роль Виходцева та Маковецького у виробництві фільму “Маленьке життя”, то без них зйомки фільму не відбулися б взагалі, або відбулися би значно пізніше, за інших обставин, з іншим результатом.

Бізнесмен Геннадій Анатолійович Виходцев взяв участь у презентації фільму “Маленьке життя” в конференц-залі офісу Групи компаній Фокстрот

Справа у тому, що у 2004 році сценарій за оповіданням “Маленьке життя” взяв номінацію “найкращий соціально важливий кіносценарій” на кінематографічному конкурсі “Дебют”. За умовами конкурсу Міністерства культури мало профінансувати зйомки за сценарієм-переможцем. Виділення коштів було заплановано на квітень 2005 року. Але обіцяні півмільйона гривень режисер фільму Олександр Жовна не отримав. А починати зйомки потрібно було не пізніше квітня  –  для реалізації задумки режисеру конче потрібен був сніг ( багато снігу, кучугури та замет). Саме у цей момент Валерій  Маковецький та Геннадій Виходцев підставили плече українському кіно та виділили кошти на старт зйомок. Олександр Жовна розпочав знімати “Маленьке життя”.

Як знімали “Маленьке життя”

Режисером фільму “Маленьке життя” являється  Олександр Жовна. Він же автор однойменного оповідання, яке входить до збірки есеїв “Її тіло пахло зимовими яблуками”. Українська прем’єра кінострічки відбулася 23 жовтня 2008 у форматі 38-го міжнародного кінофестивалю «Молодість».

На момент зйомок фільму  Олександр Жовна вже був знаним українським письменником, кіносценаристом. У нього вже був досвід співпраці з режисерами Романом Баляном і Ярославом Лупієм. Перший  –  Роман Балян  –  за оповіданням Жовни «Експеримент» відзняв кіно «Ніч світла» (2004). Другий  –  режисер Ярослав Лупій за оповіданнями Жовни «Партитура на могильному камені», «S. H. Second hand» відзняв однойменні стрічки «Партитура на могильному камені» (1995), «Second hand» (2004).

Архівні кадри з процесу створення фільму “Маленьке життя”

На початкових стадіях проекту, який заспонсорували меценати Валерій Семенович Маковецький та Геннадій Анатольйович Виходцев, малося на увазі відзняти ніжне, сентиментальне, красиве та піднесене короткометражне кіно. Планувалося, що тривалість фільму буде не більше 30 хвилин. Але під час зйомок було відзнято силу силенну оригінального матеріалу, тому режисер прийняв рішення створити повнометражне кіно. Стрічка стала дебютом письменника Жовни, як режисера. 

Зйомки “Маленького життя” відбувалися на батьківщині Олександра Жовни  – в містечку Новомиргороді Кіровоградської області. На головну роль хлопчика Пилипка було запрошено школяра з Новомиргорода Кирила Сосницького. Справа у тому, що на кастингу у Києві режисер не знайшов актора потрібного йому типажу.

А ось у Новомиргороді, завітавши у рідну школу, він одразу побачив свого героя. Школяр ледь не збив режисера з ніг. Той придивився й зрозумів, що йому потрібен саме цей хлопчик. Інших акторів Олександр теж знаходив серед місцевих жителів, друзів та їх знайомих.

Школяр Кирило Сосницький – виконавець головної ролі у фільмі “Маленьке життя”

Сюжет “Маленького життя” коротко

Фільм побудовано навколо життя хлопчика-сироти Пилипка. Основні події розгортаються в період Голодомору 1932-1933 років. Так, мама хлопчика померла від голоду. Хлопчика забрав рідний дядько, але Пилипко втік, аби знайти маму. Заблукав у лісі. Замерз би, якби його не знайшли ченці. Забрали в монастир. Якось Пилипко, наслідуючи ченців, почав писати ікони. Виявилося, що він має хист до іконопису. З часом у монастир заїхав іноземець, француз з хворою донькою. Аби допомогти дівчині, Пилипко почав малювати ікону цілителя Святого Пантелеймона. Дівчина вижила, але Пилипко, стоячи під її вікнами з намальованою іконою, захворів та помер. 

Зйомки стрічки відбувалися у надзвичайно атмосферних стінах храмів та садиб Кіровоградської області. Режисер підсилив значення сцен музикою Йогана Баха, Бенедито Марчелло, Антоніна Дворжака, Сергія Ляпунова.

Увесь період фільм супроводжували справжні містичні співпадіння: Маленький актор Кирило Сосницький занедужав під час зйомок, але після відвідин храму стан його здоров’я покращився до можливості брати участь у подальших зйомках . А сніг, такий потрібний режисеру для відтінювання чистоти душі маленького хлопця, випав якраз перед натурними зйомками на природі, у полях Новомиргородщини.

Школяр Кирило Сосницький – виконавець головної ролі у фільмі “Маленьке життя”

Досягнення “Маленького життя”

Зазвичай успіх стрічки визначається касою у прокаті та призами на кінофестивалях. На широкий загал кіно показано не було  –  кінотеатри й зараз дуже важко й повільно беруть на показ українські стрічки, а у 2008 році й поготів. Правда, 20 листопада 2008 року соціальний проект “Народне кино” від Групи компаній Фокстрот дозволив людям, які цінують духовність та красу, побачити “Маленьке життя” на великому екрані, у Будинку кіно, у Києві та у Новомиргородському будинку культури. Покази були благодійними.

А ось якою була історія стрічки на кінофестивалях:

  • Стрічка у 2008 році взяла участь у 38-му міжнародному кінофестивалі «Молодість» (Україна).
  • З успіхом пройшла на екрані Київського VI кінофестивалю православного кіно «Покров-2008» (Україна).
  • Включено до програми фестивалю короткометражного кино у Кьолні (Short Film Festival Cologne) у Німеччині (2008).

Наразі кінострічку “Маленьке життя” можна побачити у списку «Фільми про Голодомор» в українському сегменті Вікіпедії серед інших: «Ціна правди» польської режисерки Аґнєшки Голланд, «Поводир, або Квіти мають очі» Олеся Саніна тощо.

Крім партнерства у створенні кінокартини, танцювального фестивалю Парад надій та освітньої “Школи безпеки” Валерій Маковецький та Геннадій Виходцев мають ще одне культурне досягнення. У компаніях, які вони співзаснували, сприяють творчому розвитку працівників. Тому на сьогоднішній день тут працює три справжніх письменника: авторка Тетяна Цой (корпоративна секретарка ГК Фокстрот), дитячий казкар Володимир Нікітенко (комерційний директор ТМ Depot) та Геращенко Олексій (фінансовий радник співзасновників ГК ФОКСТРОТ, є відомим українським економістом, викладачем Києво-Могилянської бізнес-школи й автором економічного бестселера 2015 року «Економіка XXI»).

Бізнесмен Геннадій Анатолійович Виходцев вітає письменницю Тетяну Цой з виходом книги

У жовтні 2020 року Олексій Геращенко презентував у ГК ФОКСТРОТ економічну казку «Котономіка, або Як коти економіку будували», а Тетяна Цой знайомила колег зі своїм романом “Мені байдуже, що люди скажуть” у січні 2020 року. Валерій Маковецький та Геннадій Виходцев особисто вітали колег та стали одними з перших читачів їх книг.

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *